Вече 18 години Богдана е част от екипа на БГ Радио. Заедно със Симеон Колев водят Стартер – сутрешното шоу на БГ Радио. Това е първото радио в живота ѝ и първото работно място, на което се чувства на място!
Виждали сте я и на екран – най-скоро в „Часът на мама“ по бТВ, а от миналата година можете да я видите и на театрална сцена. Богдана се върна към театъра след пауза от 20 години и сега заедно със Здрава Каменова играят две гладни за живот жени в „Апетит“ на Камерна сцена на „Сълза и смях“.

Богдана Трифонова

Защо се съгласи да участваш?
Защото става дума за Кожа! Точка Орг!

Защото кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Защото кожата ни пази, държи ни цели…
Защото искам да се опитам да се видя извън собствената си кожа. Защото искам да се усетя по-дълбоко в кожата си.

Кога за първи път осъзна , че си жена и имаш женско тяло?
Мама много е искала да си има момче. Никога не си е падала по розовото, панделките, воланчетата и тюла…Така че, аз съм си расла в тъмно синьо, дънково, къси панталонки и къса коса. До днес харесвам стилната женственост. Няма как. Обаче, когато бях малка обличах едни дантелени нощници на мама и заставах пред огледалото. Огромна част от времето ми минаваше там – монолози, диалози…колко принцеси са намерили принцовете си в това огледало, колко песни са изпяти на лунна светлина… Може би това беше първата ми категорична женска проява и осъзнаване като момиче, оглеждащо се в подчертано женско тяло облечено много женски ☺
Относно социалната роля на жените и натикването в клишета…мисля, че слагането под общ знаменател е направо скучно. Няма правило. Жената може да кара като мъж. Мъжът може да прекарва часове в магазин за дрехи. Да, ние сме различни, но пък е много еднообразно и ограничено да поставяме хората в кутии с надпис. Момиче ли е? Ооооо, сложете я в кутията „Лоши шофьори“. Или в кутията „До печката“. Или в онази водонепропускливата кутия „Плаче на филми“… Няма такъв филм!

Какво е успехът за теб? Какво означава да си реализирана жена?
Успехът е Свободата. Във всичките й посоки – свобода като време, като финансова независимост, като начин на изразяване, като избори…Много обичам да я усещам. Когато се усетя свободна, тогава се чувствам силна и реализирана. И искам децата ми да виждат и усещат това.

Кажи ми три (пет, десет) неща, които ти помагат да се справяш със себе си и света и с какво ти помагат?
Обичам да общувам. Комуникацията ми дава комфорт, сигурност. Аз обичам да съм обиколена с хора. Това е и една от причините да се чувствам много по-уверена и отдадена, когато работя в екип.
Добронамерена съм. Някак естествено ми идва. Такава съм си. Големият плюс е, че е много често това се връща към мен. И усещането е топло и приятно.
Умея да казвам „Благодаря!“ и да зачитам хората около себе си.
Опитвам се да влизам в чужди обувки и кожи. Пак някак сама съм открила силата на емпатията. Това помага много!
Умея да търся изход. И винаги намирам. В мен има някаква непримиримост, че всичко може да се оправи. Положението е нещо като „няма начин да няма начин“. И се намира начинът. Пък и винаги има някой, който да ти помогне. И да е добронамерен към теб, защото ти си към него… и затваряме кръга.
Ето такава е моята усмихната схема на спасение.

Какво е отношението ти към романтичното парньорство? Можем ли да съществуваме по отделно или имаме нужда от връзка?
Сигурно някои могат и по отделно. Аз не мога. Или по-точно не искам. Доста съм романтична, сантиментална, емоционална…Много съм „жена“ в тази посока и си искам мъжа до мен. Харесва ми да го усещам по-силен, понякога доминиращ. Харесва ми дори, когато ми се кара понякога, защото усещам искрената загриженост /тук психотерапевтите ще се усмихнат и ще се заровят в дълбочина….и да, ще са прави, от детството идва/.
Обичам да си представям остаряването в уют и тиха бавност с човека, когото си приел за най-скъпо другарче. Важна ми е романтиката в отношенията! Не мога, не искам, на харесвам да съм сама.

Какъв за теб е смисъла на новото начало и промяната и каква цена си плаща за тях – отлагайки ги или впускайки се в тях? С какви емоции си се справяла в такива моменти?
Замислям се и си давам сметка, че отлагам обикновено дребни, делнични неща. Тези, които не ме вдъхновяват много. Когато обаче нещо ме вдъхнови и запали, скачам. Естествено, че се плаща за това. Плаща се с умора, липси, сън, понякога здраве…психично здраве дори. Като пренатегнеш от работа, енергия, емоции и ако си по-емоционален, а аз съм, и хоп, появява се една такава рошава, неочаквана, ужасна Паническа Атака. Да, и това ми се е случвало и знам, че понякога това е част от цената на промените, краищата и началата. А те са си екип – края води до ново начало, което си е промяна отвсякъде!

Стигмата върху темата за психичното здраве у нас върви ръка за ръка с много предразсъдъци и стереотипи, които са ограничаващи и често деструктивни. Срещаш ли се с такива в ежедневието си?
Естествено. А на всичкото отгоре, това е много неестествено. Ако някой го боли крака…просто го боли крак, но когато върви самичък и си говори тихо…О! Ужас! Луд! Да се пазим. Да пазим тайна! Да го пазим в тайна! Пълни глупости. Хората се барикадират с предразсъдъци и това само пречи на ширината на погледа, на хоризонтите им пречи. Безмислено и затрудняващо. А колко е по-нормално да приемаме и да се опитваме да разбираме.

Би ли търсила специалист при трудност да се справиш с емоциите?
О, да. Защо ходим на зъболекар при пулпит, а при депресия, най-добре да се сгънем като платнени носни кърпи излезли от употреба и да  се натикаме вътре в шкафа? Не е сериозно. Душата страда, значи отиваме при…душолог – дали е психотерапевт или психиатър, зависи от нуждата. Срещала съм се и с прекрасни професионалисти. И знам, че тези хора помагат много, когато имаш нужда от истинска професионална помощ.

Защо да бъдеш в тялото си е най-хубавото място, на което можеш да бъдеш?
Защото това е моят дом. Моят реален дом е там…вътре. И няма по-голямо щастие, когато вътре е спокойно и уютно. Когато има радостно очаквате, малки светещи лампички, любов, хармония, сигурност. Знам го. Знам обаче какво е, когато започнат да изчезват…много е страшно. Затова трябва много грижа за този наш, най-наш дом! Когато там всичко е наред, когато има хармония, тя започва да се излъчва през прозорците – очи и…всичко се подрежда! Навсякъде! Перфектно!

Докладът, публикуван от ОИСР, показва, че психичните разстройства засягат над 20% от хората в страните от ОИСР и ЕС. Най-разпространени са тревожните разстройства, следвани от депресията и зависимостите към алкохол и други психоактивни вещества. Особено засегнати са младите хора, жените и хората с по-нисък социално-икономически статус.
Защо инвестицията в психичното здраве се отплаща?
Борис Бъндев е социален предприемач, който превръща достъпността в работещ бизнес модел. Като дете на глухи родители (CODA) за него жестовият език е майчин. Борис пренася автентичния си опит от света на тишината в своите проекти – Sheep Academy и маркетинг агенцията The Variant. Широката публика го познава от сцената на „България търси талант“, където показа красотата на жестовия език като изкуство, а професионалните му успехи му отреждат място в престижната класация на Forbes „30 под 30“. Борис не просто говори за социална промяна – той активно руши комуникационните бариери и учи бизнеса как да бъде по-приобщаващ.
IMG_5117
Гери Турийска е културен предприемач и автор на музика и текстове за българската поп и рок сцена. Създател на литературната платформа Пощенска кутия за приказки, която вече 16 години популяризира автори и артисти от страната. Водещ в Дарик радио на предаването “Сряда следобед с Гери Турийска”, което се занимава с култура и образование. Майка на Аника.
img_20200116_153715.l.m(1)
Радина изучава магистратура "Клинична психология и психотерапия" в Университета в Манхайм, Германия, където завършва и бакалавърската си степен през 2025 г. Трупа опит в областта на психичното здраве като студентски сътрудник в катедрите по клинична, педагогическа и образователна психология и чрез стаж в клиника за психосоматика и зависимости. Паралелно развива професионални умения в различни направления, активно се ангажира с доброволчески инициативи, подпомага българската общност в чужбина и участва в международни проекти. Изкуството за нея е форма на себеизразяване и има терапевтична функция.
Radina Profi Photo
Преди няколко години присъствах на събитие в училището, в което работех, на което популярна дама говореше за вредата от наркотиците. Не беше лошо събитие – предназначено да отвори темата сред децата по различен начин: не чрез назидание и сплашване, а по-скоро като диалог и споделяне. Беше застъпена и темата за алтернативите – когато се почувствате зле, обърнете се към нещата, които обичате да правите. Логично, нали?
търси доброволец “Мениджър Комуникации” (1)