Приемането на тези препоръки е ключова стъпка в Eвропейския Семестър – годишният цикъл на координация на икономическата, фискалната и социалната политика на ЕС. Въпреки че държавите-членки са отговорни за собствената си политика в областта на здравеопазването, както и за организацията и предоставянето на грижи, в контекста на Европейския семестър ЕС може да даде препоръка относно някои аспекти на нейната здравна система, които са свързани с общите икономически, фискални и социални политики – към държава от ЕС.
За България тези препоръки гласят така:“Подобряване на достъпа до здравни услуги, включително чрез намаляване на заплащането на джоба и справяне с недостига на здравни специалисти.”
Препоръките ще бъдат обсъждани в Съвета, където страните от ЕС трябва да гласуват до началото на юли за окончателното им приемане. След одобряването име, тяхното изпълнение ще бъде наблюдавано. Комисията може да предложи нови препоръки през май 2020 г.
Всички препоръки за България на български езикк можете да намерите тук.
За Ваше удобство сме извадили тези, касаещи психичното здраве и социални услуги.
21 “(…)Предоставянето на социални услуги е възпрепятствано от ниското им качество и липсата на интегриран подход към активното приобщаване. Все още има разлики в достъпа до социални услуги, здравеопазване и дългосрочни грижи. Това подкопава способността им да осигурят всеобхватна подкрепа за най-уязвимите групи, като например ромите, децата, възрастните хора, хората с увреждания и хората, живеещи в селски райони. Част от населението изпитва затруднения при получаването на достъп до жилища на достъпни цени.”
22. “Секторът на здравеопазването все още се характеризира с ниски публични разходи. Хората в България са изправени пред ограничен достъп до здравеопазване, причинен от неравномерното разпределение на ограничените ресурси и слабото покритие на здравното осигуряване. Преките плащания от страна на пациентите са значителни, тъй като те трябва да компенсират ниското равнище на публичните разходи. Ниската степен на наличност на общопрактикуващи лекари ограничава предоставянето на първични здравни грижи. Съществува значителен недостиг на медицински сестри, като броят им на глава от населението е сред най-ниските в ЕС. По-бързото и по-ефективно изпълнение на националната здравна стратегия ще спомогне за справяне с тези слабости.”