ООН: COVID-19 изостри историческото пренебрегване на достойните психично-здравни грижи, особено в институциите

Статията в оригинал

          “COVID-19 ни принуждава да преосмислим сега повече от всякога психичното здравеопазване и да интегрираме правата на човека, за да се отдалечим от парадигмата на насилствено затваряне на лица с увреждания в психиатричните институции”, заяви Дайниус Пурас, специалният докладчик на ООН по  правото на здраве и здравна грижа. 

          Разпространението на вируса, дистанцирането и изолацията, икономическите и социални спадове, безработицата и увеличаването на домашното и други видове насилие подхранват психичните страдания, тревожността и страха, каза Пурас. “Те се изострят от масирани атаки на дезинформация, фалшиви новини и конспиративни теории около произхода на вируса, статистиката и бъдещата имунизация.”

          Комбинацията от затворени училища и условията на извънредно положение имат особено влияние върху стреса, тревожността и психичното здраве на децата, каза експертът. „Това е особено тревожно, като се има предвид общата липса на признание и осъзнаване на естеството и мащаба на психичните проблеми сред подрастващите в много страни.“ 

          Специалният докладчик заяви, че въздействието на COVID-19 върху психичното здраве е по-тежко за хората в институциите. Затворените институции се превърнаха в горещи точки за вируса. Хората с увреждания в психиатричните институции, възрастните хора в домовете за грижи и хората в арестите и затворите са по-уязвими от заразяване заради типа изолация, в която живеят за продължителен период от време. Също  така в тези институции се отбеляза и най-висок процент на инфекции и смъртност от COVID-19 в световен мащаб.

          “Когато се предприемат мерки за психично здраве, те са склонни да следват статуквото и засилват историческите пропуски, разчитайки на биомедицинския модел*, прекомерна патологизация и прекомерна употреба на психотропни лекарства”, каза Пурас. „Психичните грижи за лица с интелектуални, когнитивни и психосоциални увреждания допълнително разчитат на принуда, водеща до дискриминация, социално изключване и изолация. 

          Специалният докладчик заяви, че основната пречка за реализиране правото на психично здраве по време на COVID-19 е огромната асиметрия в грижите за психичното здраве и предубедената употреба на познания и доказателства.

          „Инвестициите в статуквените принудителни мерки и прекомерната употрееба на биомедицински интервенции трябва да спрат и да бъдат пренасочени към интегрирани психично-здравни услуги в първичната и общата медицинска помощ, към психосоциални интервенции, основани на доказателства, и обучение на здравните работници в общността“, каза Пурас.

          Държавите, международните организации и други заинтересовани страни трябва да положат съгласувани усилия за радикално намаляване на използването на институционализацията в сферата на психично-здравната грижа, с оглед цялостното премахване на институционалната грижа и замяната й с качествена грижа в общността.

          Пурас похвали най-новата резолюция за  Психично здраве и права на човека на 43-ата сесия на Съвета по правата на човека  и призова държавите сериозно и изцяло да прилагат препоръките ѝ, включително да интегрират изцяло перспективата за правата на човека в психичното здраве и обществените услуги, за да насърчават промяна на парадигмата в психичното здраве и да се изоставят всички практики и лечения, които не спазват правата, самостоятелността, волята и предпочитанията на всички лица на равна основа с другите.

          “Държавите имат задължение да зачитат, защитават и изпълняват правото на психично здраве, да гарантират достъп до лечение, грижа и подкрепа, основани на правата на човека, и да гарантират, че хората могат да упражняват правото си да откажат лечението”, каза експертът.


*Разбирането за психосоциално увреждане в контекста на психичното здраве произлиза от две различни рамки: биомедицински и психосоциален модел.

Биомедицинският модел очертава психосоциалното увреждане като заболяване, причинено главно от биомедицински фактори и генетична предразположеност.

Психосоциалният модел представя психосоциалното увреждане като човешко преживяване. Нарушението, свързано с психичното здраве, е причинено от различни фактори, включително по-всеобхватни социално-икономически проблеми, травматични или подлагащи на изпитание житейски събития, както и личностни характерики. При този модел психосоциалното увреждане е психично-здравен проблем, който в комбинация с различни бариери в рамките на обществото се превръща в инвалидизиращо.

Преминаването от биомедицински към психосоциален модел е залегнало в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. Ние работим в посока утвърждаване на психосоциалния подход към уврежданията и пълното прилагане на Конвенцията на ООН за правата на човека.

Журналистката Веселина Седларска е родена през 1954 г. В продължение на 45 години е работила в „Труд“, Стандарт“, радио „Свободна Европа“, списание „Тема“, публицистичния сайт „Редута“. Автор е на седем книги: „Сънувах Мисисипи“, „Пасажерите на Ной“, „Кладенецът“, „България за начинаещи“, „Депресията ме обича“, „Гладни сърца“, „Животът е тълковен речник“. Живее в Сливен със съпруга си. Има две деца и две внучета.
И тази година имаме привилегията да подкрепим организацията на годишната конференция за Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Това издание на събитието ще Ви предложи богата и разнообразна програма, разпределена в два дни: 16 и 17 ноември.
Петя Кокудева (1982) е детска писателка и пътешественичка. Автор е на осем книги за деца и на две с документални истории от света. Често се среща с хлапета, за да ги сприятелява с литературата.