На 1 януари 2021 г. Португалия пое председателството на Съвета на Европейския съюз (СЕС). Председателството се сменя на ротационен принцип на всеки шест месеца сред държавите-членки на ЕС. То отговаря за изпълнението на работата на Съвета по законодателството и политическите инициативи на ЕС.
Мотото на португалското председателство е „Време за действие: справедливо, екологично и цифрово възстановяване“ и фокусира приоритетите си в три области:
- Възстановяване чрез климатичен и цифров преход;
- Европейският стълб на социалните права;
- Автономията на ЕС в света.
Тъй като пандемията COVID-19 продължава да бъде значително предизвикателство за държавите-членки на ЕС и самия ЕС, португалското председателство има за цел да приложи Многогодишната финансова рамка и фонда “Следващото поколение ЕС”, за да насърчи възстановяването, както и да одобри и изпълни плановете за Национално възстановяване и Устойчивост. След ангажимента на Европейската комисия за изграждане на Европейски здравен съюз, португалското председателство ще разработи европейската рамка за действие в областта на здравеопазването, за да създаде този съюз и да засили сътрудничеството между държавите-членки на ЕС.
Друг фокус на това председателство ще бъде прилагането на Европейския стълб на социалните права. Както е посочено в неговата програма: „Само по-силна, справедлива и по-приобщаваща социална Европа ще отговори на социалните последици от пандемията, осигурявайки баланс между поколенията, бъдещето на младите европейци и благосъстоянието на всички.“ Поради тази причина португалското председателство се ангажира с амбициозната цел за укрепване на социалния модел на ЕС и обяви социалната среща на върха в Порто за май 2021 г.
Като част от работата за подобряване правата на хората с увреждания и прилагането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, португалското председателство се ангажира и с организирането на среща на високо равнище относно включването на хората с увреждания. Тя ще се проведе в Лисабон през април. Това събитие ще предостави и възможност за обсъждане на новата Европейска стратегия за хората с увреждания 2021-2030.
Предвид силния фокус върху здравето, социалното приобщаване и правата на хората с увреждания, португалското председателство разполага с обещаващи предпоставки за центриране на възстановяването от пандемията и напредъкa върху благосъстоянието и правата на всеки човек. Освен това тези приоритети биха могли да предоставят възможност за по-добро интегриране на психичното здраве и правата на хората с увреждания в политиките на ЕС и националните политики.
В духa на сътрудничество Психично здраве Европа (ПЗЕ), заедно с фондация “Кожа – платформа за психично здраве”, като техен пълноправен член, биха искали да подновят ангажимента си за сътрудничество с председателството на Съвета на ЕС и португалското правителство. Въпреки че силно оценява фокуса и приоритетите, установени от португалското председателство, MHE също така вярва, че десетилетният му опит в европейското пространство ще бъде от полза за успешното завършване на програмата на председателството и осигуряване на адекватна интеграция на цялостен подход за психично здраве.