Ето някои от непривичните поведения, състояния и емоции, за които да държим очите си отворени и да не реагираме първосигнално, а с разбиране и любов, ако ги забележим у себе си или другите:
Постоянен гняв и раздразнителност у някой, който преди не е проявявал такова поведение, е чест индикатор, че нашият близък приятел или роднина може би се бори със затруднения, които биха могли да бъдат и психично разстройство.
Чести проявления на негативна нагласа, особено към дейности, които обикновено носят удоволствие, също са възможен сигнал за депресия, която може да остане неглижирана.
Оттегляне от социални дейности и самоизолация не бива мигновено да бъдат отписвани като проява на незаитересованост или нехание.
Загуба на интерес към неща, които преди са носили удоволствие, са други чести симптоми на депресия.
Резки промени в начина на хранене – загуба на апетит или преяждане.
Промени в съня като трудност при заспиване или прекалено много спане.
Тъй като човекът, който страда от депресия, често не забелязва тези промени във функционирането си, тъй като те настъпват постепенно, е много важно близки и роднини да могат да ги идентифицират по-лесно и да успеят да видят причината зад тях. Това ще им даде сигнал да подкрепят своя скъп човек и да му помогнат да потърси и получи помощта, от която се нуждае.
И не забравяйте – това са просто празници! 😉