Вчера, 26 юни 2019 г., Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (СЕ) единодушно прие резолюция и препоръки за прекратяване на принудата в областта на психичното здраве.
Резолюцията подчертава неотложната необходимост държавите-членки на Съвета на Европа да започнат незабавен преход към премахване на принудителните практики в областта на психичното здраве, в съответствие с Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (CRPD). „Принудата има възпиращ ефект върху хората с психични заболявания. (…)Необходимо е да се прекъсне този порочен кръг. Системите за психично здраве в Европа трябва да бъдат реформирани така, че да защитават и зачитат човешките права и достойнството на лица с психични проблеми или психо-социални увреждания”, се казва в резолюцията.
„Въпреки положителните промени в няколко европейски страни, използването на принудителни, насилствено или несъобразени с желанието на пациента практики в психично-здравните услуги все още са широко разпространени в Европа“, коментира Клаудия Маринети, директор на Психично Здраве Европа. „Нашият преглед на успешните и обещаващи практики може да посочи пътя за това как да се сложи край на принудата в областта на психичното здраве. Не става въпрос за промяна на индивидуалните практики, а за въвеждане на нова култура в психично-здравните грижи ”, посочва още д-р Маринети.
Очаквайте повече подробности и коментар на наши специалисти.
Снимка: Council of Europe
Tекст: Ирина Атанасова