СЗО представя инструментариум за броба със стигмата

СЗО/Европа стартира нов инструментариум в подкрепа на дейности, основани на доказателства, насочени към намаляване на стигмата и дискриминацията в областта на психичното здраве.

Стигмата и дискриминацията, свързани с психичното здраве, съществуват във всяка страна и могат да бъдат особено вредни за живота на хората. Отчасти поради стигмата и дискриминацията, хората, живеещи с психични разстройства, е по-малко вероятно да потърсят лечение за състоянието си, по-малко вероятно е да продължат лечението и им е по-трудно да задържат работа и да поддържат взаимоотношения. Те също така имат значително по-кратка продължителност на живота. Стигматизирането и дискриминацията на хората с психични заболявания трябва да бъдат прекратени.

„Наборът от мозаечни инструменти за прекратяване на стигмата и дискриминацията в областта на психичното здраве“ е разработен от СЗО/Европа, експерти по професия от Кралския колеж в Лондон и експерти с опит от Глобалната мрежа за партньори в грижата за психичното здраве, с принос от Паневропейската коалиция за психично здраве и експерти по борба със стигмата от целия свят. Той се основава на най-добрите налични доказателства за това как да се намали стигмата и дискриминацията в психичното здраве.

Инструментариумът отговаря на една от препоръките на комисията Lancet за прекратяване на стигмата и дискриминацията и адресира нуждите, които членовете на Паневропейската психична коалиция на СЗО/Европа идентифицираха в първия си работен пакет за лидерство в психичното здраве.

Този мозаичен инструментариум е предназначен за всеки, който иска да се включи в борбата срещу стигмата.. Той има за цел да улесни хората и организациите, които все още не са предприели основани на доказателства дейности срещу стигмата, да започнат този процес, взимайки предвид техния специфичен контекст. Тези, които са се занимавали с борба срещу стигмата в миналото, може също да намерят инструментариума за полезен като справка и за насърчаване на възприемането на основани на доказателства принципи за намаляване на стигмата в сектори, където такава работа може да не е била извършвана преди.

Събитието ще бъде открито от д-р Ханс Хенри П. Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, и ще включва панел от експерти с преживелищен опит и експерти по борба със стигмата от цял ​​свят, включително членове на пан-европейската коалиция за психично здраве.

Инструментариумът ще бъде достъпен на уебсайта на СЗО/Европа на 10 октомври 2024 г. в 10:00 ч.

Гледайте откриването от 11:00–12:30 CEST.

И тази година имаме привилегията да подкрепим организацията на годишната конференция за Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Това издание на събитието ще Ви предложи богата и разнообразна програма, разпределена в два дни: 16 и 17 ноември.
Петя Кокудева (1982) е детска писателка и пътешественичка. Автор е на осем книги за деца и на две с документални истории от света. Често се среща с хлапета, за да ги сприятелява с литературата.
Не без малка доза гордост приветстваме Мария Ганева в екипа на “Кожа – платформа за психично здраве”. В следващите 6 месеца Мария ще се занимвава със съдържанието на сайта и социалните медии, както и с комуникацията с нашите приятели и партньори. Можете да се свържете с Мария на maria@koja-bg.org
Психично здраве Европа* стартира новата лидерска програма за младежи от Европа на възраст 18-25 години. Програмата предлага възможност да се гарантира, че гласовете на младите хора са в основата на движението за психично здраве. Ние от фондация Кожа - платформа за психично здраве се надяваме, че България ще има свой представител!
Конференцията, посветена на Обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР) и свързаните с него растройтва, която се проведе в края на 2023 г., представи петима лектори с различен с различна експертиза. В този материал ще намерите както кратки описания на техните презентациите, така и видеозаписите от конференцията. Ще намерите и личните истории на хора, живеещи с ОКР, с което се надяваме, че ще видите това разстойство през неговия ежедневен човешки облик.