КАКВО ПОСТИГНАХМЕ
Екипът:
„Кожа“ стартира с постоянен тричленен екип – Веско Николов (фотограф), Пламен Синигерски (дизайнер) и Ирина Атанасова (съдържание и комуникации). През 2019г. към екипа ни стремглаво се присъеднини и Василена Гръбчева, която пое част от комуникациите. Продължаваме да работим с илюстратора Ирина Арменкова (следващия месец ще ви споделя нещо много вълнуващо с нейно участие). В различни проекти през годината участие взеха и: Белослава Димитрова, Силви Шопова, Даниел Пенев, София Клейнсасер.
Проекти в проекта:
През последната година успяхме да осъществим следните:
- Регистрираме „Кожа“ като неправителствена организация и сега официално „Кожа“ е Фондация „Кожа – платформа за психично здраве“ с ЕИК 205760660.
- Фондация „Кожа“ стана пълноправен член на Mental Health Europe.
- Привлякохме списание Forbes България за медиен партньор *
- Разработихме база данни с търсачка за квалифицирани психолози и терапевти в цялата страна, както и такива, практикуващи в чужбина.
- Направихме профил на „Кожа“ в платформата Patreon, където към момента 8 човека ни помагат финансово на месечна база.
- Срещнахме ви с 18 вдъхновяващи и борбени човека, които разказаха за опита си със самочувствието, социалните роли и изисквания, емоциите, стреса и как в крайна сметка е най-хубаво да си в собствената си кожа. С това интервютата в сайта в края на 2019г. станаха 41.
- Направихме три нови илюстрирани материала и започнахме нов.
- Фейсбук страницата ни достигна 2800 органични последователя.
- Стартирахме канал в Youtube.
- Организирахме две изложби, които открихме с дискусии с професионалисти и участници в проекта, в София и Пловдив.
- „Кожа“ взе участие в дискусия в Европейския парламент, организирана от Психично здраве Европа по повод Деня на правата на човека.
- Започнахме разговори за създаване на мобилна апликация;
- Продължихме да развиваме блог секцията, в която тази година успяхме да включим актуална информация от случващото се на европейско политическо ниво.
КЪМ КАКВО СЕ СТРЕМИМ
Искаме да направим още много и на много различни нива:
- На първо място искаме да направим платформата устойчива, да продължим и да развием нейната дейност.
- Да разширим базата данни с легитимни психолози у нас и в чужбина.
- Да започнем диалог в училищата и с младите хора и да заговорим за предизвикателствата пред психиката и възможностите за тяхното преодоляване.
- Да започнем дискусия в лекарската гилдия и да настояваме за активен диалог между практикуващи професионалисти в сферата на грижата за психичното здраве и всички останали медицински звена. По данни на НЦОЗА при 40% от хирурзите у нас се наблюдават неадресирани високи нива на емоционален бърнаут, в същото време проучване на Александровска болница от 2016г. сочи, че негативното отношение към психичните заболявания преобладава не само в обществото като цяло, но и включително сред лекуващите лекари.
- Да започнем комуникация с личните лекари и да им предоставим инструменти за преглед и оценка на психичното състояние.
- Да подпомогнем събирането и обработката на данни за разпространение на психичните разстройства у нас.
- Да лобираме за промяна на бюджетирането и законите, касаещи грижата за психичното здраве (по всички показатели в сферата на психичноздравната грижа и превенция България е на последно място; дори най-базисните антидепресанти не се покриват от здравната каса. Това важи и за психотерапията и други видове съпровождаща терапия).
- Да разработим мобилна апликация на български език.
- И много други иде.
ЗАЩОТО Е ВАЖНО ДА ГОВОРИМ.
*можете да прочетете първия материал на “Кожа” в първия брой на списанието за тази година. Той излиза в началото на месец февруари, Материалът засяга темата за психичното здраве на българската жена на работното й място.