Съветът на Европа: България се нуждае от радикални промени в психичноздравната грижа

Зловеща картина виждат и описва докладът на Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията (КПИ) към Съвета на Европа в българските психичноздравни заведения, публикуван на 18 октомври 2022 .
Заключението е, че България изостава с десетилетия от очакванията за модерно държавно осигуряване на грижи за психичното здраве, продължава да демонстрира незачитане на психичното здраве на своите граждани, а подходът към цялостния проблем на психичното здраве и институционалните социални грижи в България следва радикално да се промени.
В отговор на доклада от страна на българските власти намираме следния абзац:
“Относно средствата за ограничаване и изолация, по данни на директора в ДПБ Ловеч (… ) през м. май 2021 г. в болницата е създадена първата в Република България „Мека стая“ във Второ мъжко отделение – дарение от фондация „Кожа“ – платформа за психично здраве (@кожа). Това е съвременен тип изолатор, който е обезопасен, по-малко травмиращ и щадящ психиката на пациентите. Оборудван е с климатик, химическа тоалетна, видеонаблюдение, удароустойчиви и нечупливи прозорци и врата, тапицирани стени, тапицирано легло и помощно шкафче. В тази връзка, лечебното заведение възнамерява да разшири практиката по въвеждането и използването на тази иновативна грижа и да реновира съществуващите изолатори в стационарните отделения на болницата.“
Това е подходящ момент да припомним обещанието на МЗ за отпускане на 10 милиона за подобряване на материалната база на психиатричните заведения, както и да приоритизира квалифицирането на психичноздравни специалисти. Конкретни действия по тези обещания липсват Четете тук: https://koja-bg.org/1q2h и тук: https://koja-bg.org/cmu8
Защото е важно да говорим.
Журналистката Веселина Седларска е родена през 1954 г. В продължение на 45 години е работила в „Труд“, Стандарт“, радио „Свободна Европа“, списание „Тема“, публицистичния сайт „Редута“. Автор е на седем книги: „Сънувах Мисисипи“, „Пасажерите на Ной“, „Кладенецът“, „България за начинаещи“, „Депресията ме обича“, „Гладни сърца“, „Животът е тълковен речник“. Живее в Сливен със съпруга си. Има две деца и две внучета.
И тази година имаме привилегията да подкрепим организацията на годишната конференция за Обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР). Това издание на събитието ще Ви предложи богата и разнообразна програма, разпределена в два дни: 16 и 17 ноември.
Петя Кокудева (1982) е детска писателка и пътешественичка. Автор е на осем книги за деца и на две с документални истории от света. Често се среща с хлапета, за да ги сприятелява с литературата.