Прекратяването на тези принудителни практики в психично-здравната грижа беше и основната тема на дискусия в Европейския парламент, организирана от Психично здраве Европа, в която “Кожа” взе участие. Събитието събра както в публиката, така и в дискусионния панела, представители на организации на оцелелите от психиатрично лечение (psychiatry survivors), организации на потребители и предоставящи здравно-психични услуги, психиатри, активисти, социални работници и заинтересовани. В седващите редове ще ви представим някои от основните тези, които участниците в панела изложиха и информация за инициативите, с които са ангажирани.
"Принудата в психичното здраве се преживява като наказание за това, че имаш психичен проблем. Това, от което хората наистина се нуждаят, е подкрепа, а не принуда"
Джолийн Сантегюд
член на борда на Европейски форум на хората с увреждания, Холандия
Джолийн Сантегюд е както потребител, оцелял след психиатрично-здравни услуги. Въпреки че Холандия не е известна с високото ниво на принуда в психиатичната грижа, Джолийн е преминала през множество насилствени и унизителни практики в тийнейджърските си години. Основната дейност на Джолийн е свързана със стимулиране на алтернативи на принудителното лечение и превенция на мъчителни и унизителни практики в системата за психично-здравната грижа. В контекста на холандската законова реформа, касаеща принудителната психиатрична интервенция, Джолийн разработва алтернативен модел наречен “Моделът Айндховен”, базиран на групово-семейно конфериране за подкрепа при взимането на решения и избягването на принудителна интервенция.
“Въпреки недостатъците на сегашните системи, има положителни примери, основани на доказателства за положителния ефект от намаляване и премахване на принудата. Един от много такива примери е отделението, което ръководех, където с целеночена стратегия за намаляване на принудителните практики успяхме за по-малко от 5 години да сведем употребата на стаята за изолация почти до нула. За да стимулираме отлива на принудителните практики навсякъде, тези положителни примери трябва да бъдат интегрирани и мащабирани.”
Сандра Вос,
Психиатър, Холандия
Сандра Вос е холандски практукуващ психиатър. От 2013 до 2018г. е медицински мениджър на остро психиатрично отделение, в което въвежда стандартите на така наречената интензивна грижа - нов модел за клинична грижа, който цели да намали употребата на принудително лечение и да повиши качеството на предлаганите услуги. Този метод се оказва толкова усешен, че използването на изолационната стая спада с почти 100%.
„Прекратяването на принудата не се състои в промяна на отделните практики; става въпрос за прилагане на нова култура в грижата за психичното здраве. Като подчертаваме тези обещаващи практики, ние искаме да осветим нова парадигма, в която услугите насърчават възстановяването и наблягат на независимостта, овластяването и участието на потребителите на услугите. Промяната на мисленето и прилагането на положителни реформи в съответствие с рамката за правата на човека е възможна, ако правителствата, политиците и заинтересованите страни видят промяната от първа ръка.”
Клаудия Маринети
Директор на Mental Health Europe, Белгия
„Както е посочено в Конвенцията за правата на хората с увреждания, хората с психосоциални увреждания трябва да се ползват изцяло от правата на човека, включително правото си на адекватно здравно обслужване въз основа на свободно и информирано съгласие. Денят на правата на човека ни дава възможност да призовем Европейския съюз да премине към услуги, ориентирани към възстановяване, базирани на общността и социално приобщаване във всички държави-членки, в съответствие с нормите за правата на човека. “
Брандо Бенифей,
Домакин на събитието, евродепутат, Италия
В събитието участие взе и Матс Ясперсон, инициатор на модела личен омбутсман, интегриран в социалната практика в Швеция. Матс е сред основателите на Европейска мрежа на потребителите и оцелелите при психиатрична грижа. Той е и инициатор, лидер, а по-късно член на борда на директорие на PO-Skåne - професионална услуга, наречене личен омбутсман за хора с психо-социални увреждания. През 2016г. Представя PO-Skåne на среща на ООН в Ню Йорк. Повече за личен омбутсман очаквайте в следващия материал.
Oще по темата може да прочетете в:
Социална изолация и принуда в Европа - доклад на Психично здраве Европа
Проекторезолюция - прекратяване на принудата в психично-здравната грижа