Петя Кокудева (1982) е детска писателка и пътешественичка. Автор е на осем книги за деца и на две с документални истории от света. Често се среща с хлапета, за да ги сприятелява с литературата.
- интервю
Мъжете, също толкова често, колкото и жените, страдат от депресия. Вероятността да потърсят помощ обаче при мъжете е значително по-малка. Тук ще ви запознаем с някои основни факти за депресията и какви са нейните симптоми при мъжете и ще ви предложим различни подходи, за справяне с нея.
Депресията може да бъде много мъчителна, а статистки в световен мащаб сочат, че тя е сред основните причини за взимне на отпуск от работа. Много, може би повечето хора, които посягат на живота си, страдат от депресивно разстройство – затова на депресията съвсем не бива да се гледа пренебрежително. Тя обаче може да бъде преборена и колкото по-скоро започне тази борба, толкова по-добре.
За сега депресията при мъжете не е класифицирана като отделна диагноза „мъжка депресия“. Въпреки това някои симптоми са по-често срещани при мъжете, отколкото при жените, а преживяването и реагирато на депресия при мъжете може да е много различно от това при жените.
Жена с депресивни симптоми би избягвала конфликтни ситуации, докато точно обратното – мъжете биха създавали такива. Жените са по-склонни да обвиняват себе си за проблемите, които изпитва, докато мъжът би обвинил другите.
Едва половината от мъжете с депресия са правилно диагностицирани. Това до голяма степен се дължи на факта, че мъжете се фокусират върху физическите симптоми на депресията и именно тях споделят с лекар, ако изобщо потърсят помощ.
Всеки човек от време на време се чувства тъжен. Тази тъга обикновено има своя причинител, не доминира живота ни и не трае дълго време. Понякога обаче тъгата продължава седмици и дори месеци и започва да става неконтролируема и непосилна. Тя може да започне да засяга важни област от живота ни – и това е моментът, когато може да се наложи да потърсим и получим помощ. Депресията не е признак на слабост – тя засяга много известни и успешни мъже.
Някои мъже се чувстват много тревожни, когато изпаднат в депресивно състояние. Чувстват се на ръба през цялото време, притеснени, уплашени и може да срещат трудност да излязат навън или да се изправят пред хората.
Тревожността често може да доведе до физически симптоми:
Ако сте депресирани, вероятно ще забележите някои от изброените по-долу симптоми:
В мислите си, Вие:
В тялото си можете да откриете, че:
Околните могат да забележат, че:
Когато мъжете достигнат определена възраст, те се сблъскват с истинска повратна точка в техния живот. Могат да открият драстични промени в начина си на мислене, както и в живота си. Това може на подсъзнателно ниво да отключи редица симптоми на депресия.
Такива симптоми могат да включват:
Андропауза
Много проучвания в сферата на медицината вярват, че андропаузата може да е една от причините за депресия при мъжете на средна възраст. Скорошен доклад на Световната Здравна Организация съобщава, че когато мъжете достигнат определена възраст, те се сблъскват със силно понижено производство на андрогени – хормони като тестостерон, които повлияват мъжките характеристики. В някои случаи понижението може да е и до 10 процента спрямо хормоналното ниво от тяхната младост. Това понижение на андроген може да доведе до драстично понижение на енергия, настроение и желание за секс.
Нагласи
Някои мъже са особено конкурентни и фокусирани върху силата и успеха си. Ако сте от този тип мъже, за вас може да бъде по-трудно да признаете на някой, че се чувствате раним или че имате нужда от помощ. Може да се чувствате по-силни, ако си мислите, че може да се справите сами;
Личност
Поведение
Често, вместо да говорят за това, как се чувстват, мъжете посягат към алкохола или наркотиците, за да се почувстват по-добре. Това обаче ще влоши нещата, особено в дългосрочен план. Бидейки депресант, алкохолът засилва симптомите на депресия, а също така може да навреди на работата ви или да ви направи безотговорни и опасни за самите себе си.
Понякога, мъжете се съсредоточават повече върху работата си и лишават социалния си и личен живот от вниманието, от което те имат нужда. Това може да доведе до конфликти с партньора и приятелите ви, както и да задълбочи усещането ви за изолация и самота
Депресията може да бъде точно толкова сериозно заболяване като пневмонията или счупия крак. Не се чувствайте смутени или засрамен от нея. Най-важното нещо е да попитате за помощта, от която се нуждаете, когато имате нужда от нея.
Посетете личния си лекар
В зависимост от това колко зле се чувствате, от специфичните обстоятелства и дали имате физически симптоми, личният ви лекар може да предложи:
Може да не ви се хареса идеята да говорите с някого или да започнете психотерапия. Възможни е да не ви харесва идеята да пиете антидепресанти. Въпреки това и двете могат да ви помогнат да излезете от депресията. Може да откриете, че ви е трудно да разбере какво е точно това, което ви помага, когато се чувствате зле. Но всичко това се случва на човек в депресивен период. Говорете за това, през което преминавате, с приятелите и семейството си!
И накрая – имайте надежда:
В тази секция ще ви представим теми идеи и разговори с наши и чуждестранни специалисти
“Кожа” е неправителствена организация, която работи в сферата на психичното здраве, и има за цел да информира, свързва и нормализира.
Made with love and code by Fundamental Studio Ltd.