Нашият блог

В блога на “Кожа” споделяме с вас всички по-интересни изминали събития и инициативи, авторски статии на различни специалисти, както и актуална информация от света по темата за психичното здраве.

“Въпросът за смъртта. За деца и родители” е книжка, замислена за деца от 4 до 10-годишна възраст и техните родители, но е подходящо въведение за всички, които се вълнуват от въпроса за смъртта.  Книжката дава някои идеи за начина, по който бихме могли да разговаряме с децата си, когато обичан в семейството човек или домашен любимец ни напусне. Без да претендира за изчерпателност “Въпросът за смъртта. За деца и родители” поднася по деликатен начин темата за смъртта и напомня - не забравяй да дишаш. 
След шестмесечно набиране на средства, фондация „Кожа – платформа за психично здраве” постигна целта си да изгради първата мека стая в психиатрично заведение в България. Този хуманен изолатор е безопасно място за хора в остро психотично състояние. Той им памага да се справят с кризата си, без да рискуват да наранят себе си или на другите. За разлика от традиционните методи за изолация, меката стая е шумоизолирана и има тапицирани повърхности, които позволяват на пациента да се движи свободно. Меката стая е помощ през загриженост, а не през контрол.
След обширен процес на подготовка, включващ няколко кръга дискусии със заинтересованите страни от гражданското общество, Европейската комисия стартира Стратегията за правата на хората с увреждания, озаглавена „Съюз на равенството - Стратегия за правата на хората с увреждания 2021-2030“ на 3 март 2021 г. След ратифициране на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (UNCRPD), стратегията формулира централни политически ангажименти, цели и инициативи на ЕС до 2030 г.
В края на миналата година успяхме да организираме обучение по провеждане на мотивационно интервю на част от екипа в психиатрията в Ловеч. В България това обучение се провежда от психиатъра Георги Василев, MD, M.P.H. Финансирането на тази инициатива успяхме да осъществим със средствата, събрани от благотворителното събитие с ултрамаратонеца Краси Георгиев през сепемвр 2020г. 
От октомври 2020г. екипът на "Кожа" се опитва да разбере какво се случва с обещанието на Министерство на Здравеопазването от началото на 2019г. да направи ремонт на заведенията за психичноздравна грижа в размер на 10 милиона лева и да приоритизира обучението на специалисти. След няколко дела по Закона за достъп до обществената информация, получихме отговор на някои от въпросите.
Преди две години поредица от трагични инциденти в психиатричните заведения у нас постави темата за окаяното състояние на психично-здравната грижа у нас в светлината на медийните прожектори. На 06 февруари 2019 г., Министерство на здравеопазването излезе с доклад, според който над 50% от психично здравните заведения у нас са в критично състояние, а "за подобряване състоянието на материално-техническата база на Държавните психиатрични болници са необходими финансови средства в размер на 6 770 хил.лв" ( ≈ 7 милион л. На базата на този доклад министърът на здравеопазването, в лицето на Кирил Ананиев по това време, обеща отпускането на 10 милиона лева за обновяване и ремонт на материалната база и приоритизирането на обучението на нови кадри.